A minap megnéztem a Boldogság ügynöke című dokumentumfilmet, amit Arun Bhattarai és Zurbó Dorottya rendezők csapata készített. Rengeteg mindent felhozott bennem…
Egyből ki is raktam a Facebook csoportomba egy szavazást, hogy mi a legfontosabb kérdés a boldogsággal kapcsolatosan amit tudni szeretnétek. A szavazás alapján a legtöbben arra voltak kíváncsiak, hogy MITŐL LESZ AZ EMBER BOLDOG? , a második helyen a HOGYAN LEHET BOLDOGSÁGOT FARAGNI? kérdés állt. Ezekre keressük itt a választ.
Tartalom:
Mi a boldogság?
Valakitől egyszer azt hallottam, hogy a boldogság az amit végső soron mindenki keres, és az élet valódi értelme az, hogy egész egyszerűen csak jól érezzük magunkat.
Na de egyáltalán mi a frász az a boldogság? Van -e definíciója? Létezik -e az abszolút boldogság? Vagy a boldogság inkább relatív és mérhető?
A bhutániak szerint mérhető, és kérdőívek segítségével, 5 évente fel is mérik a lakosság boldogság szintjét (erről szól a fentebb említett film is). Az antik görög filozófus Arisztotelész szerint azonban mindenki más dologban, a maga ’Jó-ján’ keresztül találja meg a boldogságot.
A DEFINÍCIÓ: Bár a boldogságnak és a ‘boldog embernek’ sokféle definíciója van, gyakran úgy írják le, mint sorsával, állapotával, körülményeivel teljesen megelégedett, s ennek megnyugtató érzésével, derűs örömével áthatott valaki.
Egyszóval a boldogság az amikor az élet olyan jó, hogy nem tudsz nem mosolyogni.
Fontos megérteni, hogy az igazi boldogság nem az egész napos móka, felhőtlen élet vagy a folyamatos kacagás. A boldogság a béke megtalálása, hogy az életünkkel pontosan úgy vagyunk rendben, ahogy van.
Kis érdekesség, hogy a boldogságnak vannak típusai is, amiben olyan érzelmek is benne foglaltatnak amire első körben nem is gondolna az ember:
Öröm: Viszonylag rövid ideig tartó érzés, amelyet a jelen pillanatban érzünk.
Izgatottság: Boldog érzés, amely pozitív várakozással tekint valamire.
Hála: Köszönet és elismerés érzése.
Büszkeség: A elégedettség érzése valamiért, amit elértél.
Optimizmus: Az élet pozitív, derűs szemléletmódja.
Megelégedettség: Elégedettség a jelenlegi állapottal
Honnan ismerhető fel a boldogság?
Különböző pszichológiai leírások és kutatások alapján a boldog emberek élete így néz ki:
Megvannak az alapok:
Jó a közérzeted fizikailag és szellemileg is.
Úgy érzed pozitív és egészséges kapcsolatod van más emberekkel.
Biztonságban érzed magad
Megfelelőnek érzed az életkörülményeid, és minden értelemben vett jólét van.
Több pozitív érzés van benned, mint negatív:
Meg akarod osztani boldogságod és örömöd másokkal.
Törődsz mások jólétével.
Szeretet vagy öröm tölti el a szívedet.
Hála tölt el.
Értelme van az életednek:
Az élet jó, mert olyan életet élsz, amilyet mindig is akartál. Azt csinálod amit szeretsz.
Ha úgy érzed az életed értelmesen és céltudatosan éled. Az életednek van értelme, értéke és célja.
Képes vagy eleget tenni a kötelezettségeidnek
Sikereid vannak:
Beteljesülnek a vágyaid vagy kielégülnek az igényeid.
Sikeres/eredményes vagy, elértél/megvalósítottál valamit.
A hosszú távú céljaid jól alakulnak
Szerencsésnek érzed magad, szerencse ér.
Gondolkodásmód
Elégedett és megelégedett vagy az életeddel. Hajlandó vagy elfogadni az életet, ahogyan az jön.
Flow-ban vagy, haladsz az árral.
Nyitott vagy az új ötletekre és tapasztalatokra.
Gyakorlod az öngondoskodást, és kedvesen és együttérzően bánsz önmagaddal.
Ha úgy érzed megfelelsz a fejedben lévő egyéni elképzeléseidnek, ideálnak.
A fenti listából sok minden kiderül… a bibi csak az, hogy gyakran ha ezek nagy része megvan, akkor még mindig érezhetjük magunkat boldogtalannak. Ugyanakkor a Boldogság ügynöke című dokumentumfilm egyik fő üzenete számomra az volt, hogy a teljes nyomorban és bizonytalanságban élő emberek is megtalálják valamiben a boldogságukat. Furcsa ellentmondásos dolog ez.
Ennél fogva ez a cikk nem a fenti listával fog foglalkozni, hanem egy annál sokkal mélyebbre menő és az alapok alapját megadó dologgal, a boldogság definíciójában is elhangzó elégedettséggel.
Hogyan található meg a boldogság?
Miután feltúrtam a netet, elolvastam egy rakás könyvet, megnéztem egy csomó filmet, beszélgettem spirituális tanítókkal és folyton boldognak tűnő emberekkel, egy dolog kristályosodott ki mint központi fontosságú téma:
A boldogságot nem külső dolgokban kell keresni, hanem belül. A külső dolgok csak ideiglenesen tesznek elégedetté. Amikor megvannak örülünk, aztán szinte már keressük is a következő célt.
Végiggondolva az eddigi életem hullámvasútjának boldog időszakait és pillanatait a boldogság általános egyenlete valahogy így hangzik:
A cikk elején említett definíció szerint a boldogság egyenlő az élettel való elégedettséggel.
A boldogságod tehát egyenlő vagy nagyobb, mint a különbség az életed eseményei és az életed alakulásával kapcsolatos elvárásaid között. Boldogság ≥ Életed eseményei - Elvárásaid
Magyarul: Nem a velünk történő események tesznek minket boldogtalanná, hanem ahogy gondolkodunk róla. Egy esős délután tökéletes, ha egész nap locsolnod kellett volna a félig kiszáradt növényeket, de fájdalmasan ‘szar idő’ ha a strandon szerettél volna napozni.
Önmagában az eső csak eső, egy semleges tény - nem pozitív, nem negatív.
Tehát a rossz hír és egyben a jó hír is az, hogy a belső boldogságunk, elégedettségünk rajtunk múlik, a mi felelősségünk és a mi választásunk. Totálisan leránthatjuk a sötét mélységbe magunkat, és ugyanannyi erővel egyenesbe is hozhatjuk.
A kérdés már csak az, hogy: Hogyan lehetek elégedett? Hogyan kezeljem csak tényként a dolgokat, anélkül, hogy jó/rossz címkét akasztanék rá?
Erre millió egy technika van, itt most felsorolok nektek hármat ami nekem a leghatékonyabban működött eddig, és a legnagyobb változást hozta.
1. Tegyél fel kérdéseket!
Ha valami olyan történik ami nem tetszik tedd fel ezeket a kérdést, ebben a sorrendben:
Mi a puszta tény? = Mi ez ha mindent lepucolok róla? Ha nem lennének erről nézőpontjaim, nem lenne vele kapcsolatosan elvárásom, nem lenne múltam ami miatt ez benyom egy gombot, stb., akkor MI EZ?
Lehet -e a helyzettel valamit kezdeni? = Meg tudom -e változtatni? Milyen más lehetőségeknek nyitja meg az ajtót amire eddig nem gondoltam? Ha nem lenne nézőpontom erről a helyzetről, akkor mi működne nekem itt?
Ha lehet vele valamit kezdeni akkor hogyan? // Ha nem lehet vele semmit kezdeni, akkor hogyan tudom elfogadni és békében lenni vele?
2. Legyél a jelen pillanatban - A tudatos séta
A nap folyamán tölts minél több időt a jelen pillanatban. Szokták mondani, hogy a múlt történelem, a jövő rejtelem. A jelen pillanat az ahol a boldogság érzéséhez kapcsolódni tudsz és meg tudod élni.
Nekem az egyik napi szinten gyakorolt technika a ‘tudatos séta’. Ez a gyakorlat összekapcsol a testemmel, a jelennel, elcsendesíti a tudatom és így teljesen más megélést ad a nap eseményeiről.
Mindig kiválasztok egy érzékelést, és miközben megyek a gyerekekért a suliba, oviba megfigyelem, hogy milyen ingerek érkeznek be. Mindig keresem a különleges, gyönyörű, vagy addig sosem tapasztalt, új dolgokat.
Pl.:
Látás - Érdekes fények-árnyékok, színek, sötét-világos tónusok, fura formák vagy állatok
Hallás - Különleges hangok, Nagyon halk vagy nagyon hangos hangok
Szaglás - Furcsa vagy érdekes szagok, kellemes vagy kellemetlen szagok, Intenzív és alig érezhető szagok
Tapintást - Séta közben figyelem ahogy a ruhám a bőrömhöz ér, a talpam érintkezik a talajjal ahogy lépek, ahogy fogom a táskám vagy a kapaszkodót a buszon
Ízlelés - Ezt inkább akkor amikor nyugiban le tudok ülni enni
3. A 90 mp-es szabály és az elengedés
Ahogy Dr. Jill Bolte Taylor agykutató mondja:
"Amikor valaki reagál valamire a környezetében, akkor egy 90 másodperces kémiai folyamat zajlik le; minden további fennmaradó érzelmi reakció csak azért van, mert az illető úgy dönt, hogy ebben az érzelmi loopban marad."
Ez szuper jó hír, mert ha fülöncsíped azt a pillanatot amikor az érzelem jelen van benned, akkor van rá mód, hogy el is múljon teljesen.
Íme az én módszerem az érzelmi önkontroll visszaszerzésére:
Vedd észre, hogy most valami történik és tarts egy kis szünetet amíg feloldod magadban az adott érzelmet vagy gondolatot.
Tudatosítsd az érzelmet ami feljön benned és (ha megy) lokalizáld, hogy hol érzed a testedben pontosan.
Engedd, hogy az érzelem itt legyen veled, figyeld meg, engedd meg magadnak, hogy érezd és átérezd. Engedd hogy kibomoljon és szétterjedjen a testedben és aztán távozzon.
Közben lélegezz lassan, egyenletes ritmusban. Ha szeretnéd tarthatod a figyelmedet a légzéseden.
Ha már több dologra tudsz figyelni, akkor közben megkeresheted a feszültségben lévő területeket is a testedben (tipikusan.: nyak, állkapocs, vállak, csípő) és minden egyes kilégzésre tudatosan és aktívan ellazíthatod.
És egy bónusz: A boldogság nem lineáris!
Legjobb ha magával a boldogsággal kapcsolatosan sincsenek elvárásaink, nézőpontjaink.
A világban egyetlen egy dolog állandó, és ez pedig változás! A boldogság nem az állandó eufória állapota, hanem egy általános érzés, amikor több pozitív érzelmet élünk át, mint negatívat, és békében vagyunk az életünk eseményeivel. Folyamatosan egyensúlyban kell tartanunk, újra és újra tennünk érte, hogy boldogok legyünk.
Mindenki - még a boldog emberek is - átélik és érzik az érzelmek teljes skáláját (félelmet, frusztrációt, unalmat, magányt, szomorúságot). A különbség az, hogy a ‘boldogabb embereknél’ a háttérben ott van az optimizmus, hogy a dolgok jobbra fordulnak, hogy meg tudnak birkózni azzal, ami történik, és hogy képesek újra boldognak érezni magukat… és nem utolsó sorban képesek elengedni és csak átengedni magukon a negatív érzelmeket, hogy helyet kapjanak a pozitívak.
Hálásan köszönöm, hogy végigolvastad :) ha gondolod írd meg nekem a közös Facebook csetünkben (csak telefonról működik ez a link), hogy mi volt a leghasznosabb számodra ebből a cikkből.
Comments